niedziela, 21 czerwca 2020

Transgraniczny Park Mużakowski - zwiedzamy jeden z największych parków w Europie

    Niejako okrakiem na polsko-niemieckiej granicy usadowił się jeden z największych parków krajobrazowych w Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 728 hektarów. Przecięty trochę niesymetrycznie przez Nysę Łużycką terytorialnie w swej znakomitej większości znajduje się po polskiej stronie granicy – 522 hektary. Część niemiecka, chociaż obszarowo mniejsza (206 hektarów) poszczycić się może wspaniałymi pałacami, wraz z doskonale zagospodarowanymi zabudowaniami dworskimi, w których mieszczą się między innymi restauracja i cukiernia.


Park Mużakowski  - most na Nysie Łużyckiej


   Ogród założony został w XIX wieku przez księcia Ludwiga Heinricha von Puckler-Muscau, który w swoich licznych podróżach po Europie zachwycił się pięknem angielskich parków i krajobrazów.
W swym założeniu park angielski księcia von Muscau uwzględnił architektoniczny styl romantycznych, angielskich parków krajobrazowych z wykorzystaniem miejscowej rzeźby terenu i lokalnej roślinności, wpisując  nowo powstały zespół parkowo-ogrodowy w naturalne wnętrze doliny Nysy Łużyckiej.  Poprzecinany mostkami na Nysie, wykorzystuje naturalny ciek wodny do stworzenia sieci jezior, romantycznych wysp i otwartych nadbrzeżnych przestrzeni.
   Przy tworzeniu niezwykłego dzieła uczestniczą najwybitniejsi architekci,ogrodnicy i malarze epoki niemieckiego romantyzmu: Jacob Heinrich Rehder (ogrodnik), August Schirmer (malarz) oraz Karl Friedrich Schinkel i John Adey Repton (architekci).
Problemy finansowe zmuszają księcia von Puckler - Muscau do sprzedaży nieukończonego projektu w roku 1845. Kolejni właściciele rezydencji: Fryderyk Niderlandzki, a później rodzina von Arnim kontynuowali dzieło rozbudowy parku wzbogacając go o nowe obiekty, w tym o ogromne arboretum liczące prawie 3000 gatunków roślin drzewiastych i krzewiastych.

Park Mużakowski -Nowy Zamek

Park Mużakowski -Nowy Zamek

Park Mużakowski -Nowy Zamek

   W czasie wojny park i wiele budynków parkowych, w tym główna rezydencja pałacowa i mosty na Nysie, zostały zniszczone. Pieczołowicie odbudowane, po zniesieniu granic w Strefie Schengen na nowo połączyły prawo i lewobrzeżną część parku tworząc jedną, harmonijną całość. W roku 2004 park uznany za jedno z najwybitniejszych dzieł europejskiej architektury ogrodowej dziewiętnastego stulecia zostaje wpisany na listę UNESCO jako dobro światowego dziedzictwa. Rocznie odwiedzany jest przez kilkaset tysięcy turystów.

Park Mużakowski -Stary Zamek

Część polska i niemiecka mają zdecydowanie odmienny charakter. Część niemiecka to przede wszystkim ogród przypałacowy. Przystrzyżone trawniki, rabaty, liczne nasadzenia ozdobnych krzewów i drzew, altany, ławeczki, sadzawki z ozdobnymi rybami otaczają pałac w stylu i tu ciekawostka... barokowym. Ogromna bryła pałacu wzniesiona została na miejscu dawnego obronnego jeszcze zamku z czasów średniowiecza. Pałacowi odbudowanemu po pożarze w 1643 roku w wyniku działań Wojny Trzydziestoletniej nadano styl barokowy. Zniszczony w czasie II wojny światowej zrekonstruowany został dopiero w 2004 roku. Z tyłu znajduje się drugi tzw stary zamek w stylu neorenesansowym.
I chociaż pałacowe budynki wywierają ogromne wrażenie, dzięki swemu rozmachowi, wielkości i majestatowi to odnosi się nieodparte wrażenie że całość jest jakby niespójna architektonicznie. Szczególnie, jeżeli uwzględni się typowo klasycystyczny styl otaczających zamek zabudowań gospodarczych.
Park Mużakowskie - dawne  zabudowania dworskie - obecnie kawiarnia 

Park Mużakowski - park przypałacowy

Park Mużakowski - park przypałacowy
Nieco stonowany styl angielski przypałacowego parku w pełnej krasie można podziwiać po polskiej stronie granicy. Naturalny, przebogaty zabytkowym starodrzewiem , doskonale utrzymany ogród jest prawdziwa ucztą dla zmysłów i duszy zwiedzających. Po polskiej stronie mieści się również Arboretum, oraz wiele zabytków materialnych w tym mauzoleum czy most arkadowy.

Park Mużakowski - angielski park krajobrazowy

Park Mużakowski - angielski park krajobrazowy

Park Mużakowski - most arkadowy

Park jest dostępny całodobowo dla spacerowiczów i rowerzystów. Wstęp wolny. Wygodny dojazd w Łęknicy od ulicy Hutniczej, na końcu której mieści się spory parking (opłata całodobowa 13 PLN) i informacja turystyczna. Od strony niemieckiej park sąsiaduje z niewielkim, malowniczym ryneczkiem w Bad Muscau, pełnym kawiarni i sklepów.
Bad Muscau - Park Zdrojowy z Domem Zdrojowym

Odwiedzając Park Mużakowski warto również odwiedzić samo Bad Muscau, dawne uzdrowisko z klasycystycznym Parkiem Zdrojowym. I chociaż piękna architektonicznie dawna pijalnia zdrojowa jest obecnie w remoncie to park zachwyca swym spokojnym pięknem.


Chorwacja Samochodem 2020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz