niedziela, 15 lipca 2018

Zamek Rabsztyn – kolejna udana rekonstrukcja


  Tym razem zapraszam do zamku Rabsztyn , malowniczo usytuowanego na Jurze, nieopodal Olkusza. Gdy odwiedzaliśmy zamek poprzednim razem, ładnych kilkanaście lat temu, była to jedynie garść romantycznych ruin. Teraz to rumowisko zamieniło się w najprawdziwszy średniowieczny zamek. Zrekonstruowane zostały mury górnego i średniego zamku wraz z basztą obronną i bramą wjazdową oraz częściowo mury obronne. Zabezpieczone i częściowo odbudowane zostały zewnętrzne mury dolnego zamku. I chociaż nie jest to wierna rekonstrukcja i pełna odbudowa pomieszczeń zamkowych, to przeprowadzone prace pozwalają odwiedzającym odtworzyć w wyobraźni całość budowli.                                    




    Zamek Rabsztyn stanowił element systemu fortyfikacji, które miały bronić zachodniej granicy Małopolski i strzec drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Nazwa zamku wywodzi się z niemieckiego „Rabenstein” czyli Krucza Skała. W drugiej połowie XIII wieku na szczycie skały powstał górny zamek, do którego w niedługim czasie dobudowana została baszta obronna. W połowie XIV wieku dobudowano zamek średni , a na przełomie wieków XIV i XV zamek dolny. Powstanie zamku wiąże się z osobami króla Wacława II i biskupa krakowskiego Jana Muskaty – jednak są to jedynie hipotezy niepoparte żadnymi dowodami piśmiennymi. Po śmierci króla Kazimierza Wielkiego zamek przechodzi w ręce Melsztyńskich, a potem kolejno Tęczyńskich, Rabsztyńskich i Bonerów.
W XVI wieku Bonerowie przebudowali zamek w stylu renesansowym. Prace te kontynuował kolejny starosta rabsztyński Zygmunt Myszkowski. W roku 1657 wycofujące się wojska szwedzkie spaliły zamek, który stopniowo popadał w ruinę. Od roku 1990 właścicielem zamku stało się miasto Olkusz. Od tego czasu trwają prace zabezpieczająco-rekonstrukcyjne, których efekt widać na załączonych zdjęciach.



Zamek udostępniony jest do zwiedzania w miesiącach letnich maj-wrzesień codziennie w godzinach 10 -18. W kwietniu i październiku tylko w weekendy w godzinach 10-17. Cena biletu 6 PLN. Oprócz ruin zamku do obejrzenia wystawa w zamkowej wieży i ...wspaniałe jurajskie krajobrazy widoczne z zamkowej baszty.
Pozytywnie zaskoczył nas pięknie uporządkowany teren wokół zamku, z ławeczkami i ogromnym placem zabaw dla dzieci. Jednym słowem idealne miejsce na rodzinny relaks.





 W otoczeniu zamku jeszcze jedna atrakcja – drewniana chata tzw. chata Kocjana . To w niej urodził
się Antoni Kocjan , przedwojenny konstruktor szybowcowy i dowódca wywiadu lotniczego Armii Krajowej, który przekazał aliantom wiedzę o rakietach V1 i V2. Obecnie w chacie mieści się wystawa poświęcona Antoniemu Kocjanowi oraz ekspozycja etnograficzna.


Dojazd łatwy. Zamek mieści się zaledwie 4 km od Olkusza. Parking duży, bezpłatny.
Zwiedzanie zamku można połączyć z wyprawą na jurajskie szlaki, których wiele zaczyna się właśnie w tym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz