czwartek, 11 października 2018

Lubomir (904 m.n.p.m.) Zdobywamy Beskid Makowski

Kolejny szczyt z korony gór polskich  (Beskid Makowski)

 
   Jednym z naszych celów wycieczkowych na najbliższe dwa sezony jest skompletowanie szczytów korony gór polskich. Nie jest to może cel najambitniejszy, ale na pewno jest motywacją do wyjazdu w góry. A, że przy okazji odkrywamy inne ciekawe szczyty i wiele, wiele fascynujących miejsc i zabytków to tylko dodatkowa nagroda za podjęty wysiłek.
   Lubomir nie jest szczytem ani nazbyt wysokim 904 m n.p.m., ani nazbyt wymagającym. Szlaki prowadzą z okolicznych miejscowości : Myślenic (czerwony), Węglówki (czerwony), Pcimia (czarny + czerwony), Wiśniowej (zielony). My zdecydowaliśmy się na czarny szlak z Pcimia dochodzący do schroniskach na Kudłaczach, gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym prowadzącym na szczyt Lubomira. Łatwa kilkugodzinna, niemal spacerowa trasa, w kilku odcinkach prowadzona po asfaltowych, aczkolwiek nieuczęszczanych drogach.
Po drodze malownicze widoki na sąsiedni Beskid Wyspowy i majaczący w oddali masyw Babiej.


   Niespodzianka czekała nas natomiast na szczycie Lubomira. Było nią okazałe obserwatorium astronomiczne wzniesione w roku 2007 na gruzach przedwojennego obiektu. Historia obserwatorium jest niezwykle ciekawa. W latach dwudziestych XX wieku książę Kazimierz Lubomirski przekazał na użytek planowanej stacji badawczej  10 hektarów lasu wraz z drewnianą leśniczówką. To dla upamiętnienia tej darowizny szczyt, na którym powstała stacja nazwano w roku 1932  Lubomirem. Stacja badawcza była zamiejscowym oddziałem Krakowskiego Obserwatorium Astronomicznego. W latach międzywojennych prowadzono w niej wiele badań i obserwacji, wynikiem których było między innymi odkrycie pierwszej "polskiej" komety nazwanej C/1925 G1 Orkisz. 15 września 1944 roku stacja została zniszczona wskutek działań wojennych. Spalone zostały zabudowania wraz z biblioteką i dziennikami obserwacyjnymi z 20 lat, natomiast sprzęt został skonfiskowany przez hitlerowców. Odbudowę stacji rozważano przez wiele lat, jednak plany udało się zrealizować dopiero niedawno. Więcej o obserwatorium , jego historii i aktualnej działalności można przeczytać  na stronie obiektu. Obserwatorium można zwiedzać w weekendy o pełnych godzinach od 11.00 do 16.00.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz