niedziela, 29 grudnia 2019

Wysowa Zdrój - zapraszamy do wód i na święto rydza

   Za siedmioma górami, za siedmioma lasami … leży Wysowa - Zdrój. Uzdrowisko niewielkie i stosunkowo mało popularne, pomimo ogromnych walorów zdrowotnych tamtejszych wód. I chociaż w ostatnich latach poczyniono wiele dla rozbudowy i spopularyzowania miejscowości, to daleko jej do renomy sąsiednich zdrojów: Krynicy, Muszyny, Piwnicznej.
   Wysowa - Zdrój to wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce, w województwie małopolskim , w powiecie gorlickim. Charakter wiejski uzdrowiska przejawia się zarówno w rozproszonej, niskiej zabudowie jak i wszechobecności pół i łąk. Brak wyraźnie wyodrębnionego centrum, kilka nowoczesnych sklepów usytuowanych wzdłuż przelotowej ulicy, ładny zadbany park zdrojowy oraz kilka budynków sanatoryjnych to całe uzdrowisko. Baza noclegowa niezbyt bogata, ale można znaleźć niedrogie perełki.

Wysowa pijalnia wód mineralnych

   Wysowa znana jest przede wszystkim ze swoich znakomitych wód mineralnych dostępnych w pięknej, odrestaurowanej pijalni w parku zdrojowym. Są to wody ze źródeł: Franciszek, Henryk, Józef, Słone i Anna, o dość specyficznym smaku i zapachu z uwagi na ich skład chemiczny. Większość wysowskich wód mineralnych to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe o zróżnicowanej zawartości substancji stałych. oraz szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienne i wodorowęglanowo-sodowo-wapienne.
Ze względu na swoje właściwości, wody z wysowskich zdrojów stosuje się w chorobach układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty żołądka, schorzenia dróg żółciowych, zaparcia), w kamicy nerkowej i stanach zapalnych dróg moczowych, cukrzycy i innych chorobach przemiany materii. Pomocne są również w nadciśnieniu tętniczym, ogólnym osłabieniu, jako środki odtruwania organizmu i stymulujące układ immunologiczny.
W wersji light (czyli bez intensywnego smaku i zapachu) woda z wysowskiego uzdrowiska dostępna jest w sklepach w całym kraju w postaci butelkowanej wody mineralnej WYSOWIANKA.

Wysowa Park zdrojowy
Wysowa Park Zdrojowy






















   Park zdrojowy w Wysowej dość duży, dobrze utrzymany, bardziej przypomina naturalny obszar leśno-łąkowy niż przemyślaną koncepcję ogrodową stworzoną przez architektów zieleni. Ale na swój sposób jest piękny swoim spokojem i prostotą. Doskonale wkomponowana w niego jest drewniana pijalnia wód mineralnych. Pierwotny budynek został wzniesiony w latach międzywojennych XX w. W roku 1963 doszczętnie strawiony przez pożar został odbudowany w roku 2006 z zachowaniem dawnego kształtu i wyglądu budowli. Na obrzeżach parku zdrojowego znajduje się niewielki aqua-park, którego drewniana konstrukcja doskonale harmonizuje z parkowym krajobrazem.

Wysowa -  park wodny w parku zdrojowym


    Jedynymi zabytkami Wysowej - Zdroju są dwa obiekty sakralne: drewniana cerkiew p.w. Św. Michała Archanioła wzniesiona w roku 1779 w miejscu poprzedniej spalonej w roku 1777 w czasie walk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi oraz również drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia Marii Panny. Cerkiew należy do grona zachodniołemkowskich obiektów sakralnych. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas barokowy z XVIII w. 

Wysowa - drewniany kościół p.w.Wniebowzięcia Marii Panny

Wysowa XVIII wieczna drewniana cerkiew

   Dla spragnionych ruchu w okolicach Wysowej wytyczono wiele ciekawych tras do nordic-walking, tras spacerowych i rowerowych. Dla bardziej ambitnych turystów Wysowa to także początek tras wycieczkowych na pobliskie szczyty Beskidu Niskiego w tym na Lackową (997m.n.p.m.)
Nieopodal Wysowej znajduje się zalew Klimkówka, zbudowany na rzece Ropie, doskonałe miejsce do uprawiania wszelkiej wodnej aktywności.

Wysowa stary dom zdrojowy.


Jednak największą atrakcją Wysowej jest organizowane tradycyjnie na przełomie września i października Święto Rydza. Wtedy to, zjeżdżają do okolicznych lasów amatorzy grzybobrania i grzybo..  jedzenia. Bo tych  rzadkich , a wyjątkowo smacznych grzybów jest w lasach Wysowej nieprzebrana ilość. W parku zdrojowym organizowane są imprezy towarzyszące, warsztaty kulinarne, degustacje.
W okolicznych restauracjach w kartach dań królują rydze zarówno w czasie jesiennego święta, jak i o każdej innej porze roku. Smażone, duszone, marynowane, kiszone, w postaci sałatek i w całości – nie pozwalają zapomnieć, że jest to prawdziwa kraina rydza.


Najlepsze oferty Last Minute

1 komentarz:

  1. Ciekawe miejsce, w którym o dziwo mnie jeszcze nie widzieli. Kiedyś trzeba będzie to nadrobić :)

    OdpowiedzUsuń