środa, 25 grudnia 2019

Hradec nad Moravici - bajkowe zamki tuż za naszą granicą

   Niecałą godzinę od przejścia granicznego w Gorzyczkach (ok 55 km) odkryliśmy niezwykły zespół parkowo-pałacowy Hradec nad Moravici. Usytuowany na wzgórzu nad niewielkim miasteczkiem o tej samej nazwie jest prawdziwą perłą architektury. Ogromną, trochę eklektyczną budowlę najtrafniej określić mianem romantycznej. Bo wprawdzie początki zamku sięgają wczesnego średniowiecza (legenda głosi, że w Hradcu spotkali się wysłannicy weselni księżniczki czeskiej Dobrawy z posłami Mieszka I. Wydarzenie to jest upamiętnione odpowiednią tablicą informacyjną znajdującą się na ścianie zamku.) to jednak w swej ostatecznej wersji zespół pałacowo-parkowy powstał w drugiej połowie XIX wieku i schyłek europejskiego romantyzmu odcisnął głębokie piętno na koncepcji zarówno budowli jak i parkowego otoczenia. Ale po kolei. Pierwszy murowany zamek, w stylu gotyckim powstał w tym miejscu w połowie XIII wieku wzniesiony przez króla czeskiego Przemysła II Ottokara. Na przełomie XVI i XVII zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Jego właścicielami byli kolejno ród Pruskowskich, następnie niemiecki ród Neffzernów, a od 1733 książęta Lichnowscy(do 1945). Po pożarze w 1796 dokonano przebudowy zamku w pałac. Kolejną przebudowę pałacu przeprowadzono w drugiej połowie XIX – odtąd nazywano go Białym Pałacem, w odróżnieniu od zbudowanego w tym czasie neogotyckiego Pałacu Czerwonego, którego architektura nawiązywała do średniowiecznego zamczyska.


Neogotycki zamek czerwony


Pałac Biały

Pałac Biały


Zamek, a właściwie zamki otoczone są rozległym parkiem w stylu angielskim przechodzącym płynnie w obszar leśny – znakomity teren do letniego pikniku, czy dłuższego spaceru. 
W parku co rusz napotykamy pamiątkowe głazy czy tablice związane z historią tego miejsca – głównie z pobytami wybitnych twórców. W pałacu gościli i tworzyli między innymi: Ludwig van Beethoven, Franciszek Liszt czy Niccolo Paganini.


Obecnie na terenie pałacu mieszczą się sale ekspozycyjne. Przypałacowy park w okresie letnim jest miejscem rodzinnych pikników i imprez kulturalnych.  

Ekspozycje
Pokaz tańców dawnych w pałacowym parku


Pałac można zwiedzać od października do marca w soboty, niedziele i dni świąteczne od 9.45 do 16.00
Od kwietnia do września codziennie ( z wyjątkiem poniedziałków) 8.45 do 17.00


Romantyczny pak w stylu angielskim płynnie przechodzący w obszar leśny



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz