- Zażywając zdrowotnych kąpieli w Busku lub Solcu Zdroju warto zajrzeć do pobliskiego Pacanowa, oddalonego od uzdrowisk o zaledwie kilkanaście kilometrów. Bo kto nie pamięta z czasów dzieciństwa słynnych książek Kornela Makuszyńskiego o podróżach Koziołka Matołka
- „W Pacanowie kozy kują
- więc Koziołek, mądra głowa,
- błąka się po całym świecie,
- aby dojść do Pacanowa.”
- Nie wiem jak Państwo, ale ja przez wiele byłam przekonana, że Pacanów to miejsce baśniowe, zrodzone w wyobraźni autora na potrzeby książki. Jakież było moje zdumienie, kiedy mając kilkanaście lat odkryłam, że Pacanów istnieje naprawdę. No i nareszcie po wielu, wielu latach udało mi się odwiedzić to niezwykłe, bajkowe miasteczko.
- Historia Pacanowa sięga XIII wieku. Prawa miejskie uzyskał w roku 1265 i cieszył się nimi do roku 1869. Usytuowany na skrzyżowaniu dróg łączących Kielce z Tarnowem oraz na dawnym szlaku książęco – królewskim łączącym Kraków z Sandomierzem był prywatnym miastem szlacheckim. Pozbawiony cennych zabytków, ciekawej historii, przemysłu powoli popadał w zapomnienie i ruinę do czasu, ….. gdy lokalni włodarze postanowili wykorzystać bajkową sławę mieściny, kojarzonej z bajkami Kornela Makuszyńskiego i oprzeć rozwój miasteczka na turystyce. Pomysł okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Postać Kozioła Matołka jest wszechobecna w Pacanowie: od pomnika stojącego na mikroskopijnym rynkowym skwerze, po klomby w kształcie kozła, ozdoby, dekoracje. O bajkowym patronie miasta przypominają nazwy ulic, sklepów, restauracji. W końcu to jedyny, lokalny skarb.
Europejskie Centrum bajki w Pacanowie - Najważniejszą atrakcją Pacanowa jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka: prawdziwa Mekka turystów - tych młodszych i tych całkiem dorosłych. Wchodząc na teren Centrum, przekraczamy magiczną granicę między światem rzeczywistym, a światem fantazji. Zewnętrzne otoczenie Centrum tworzy bajkowy ogród z postaciami z bajek i cytatami ze znanych książek lub kreskówek. Tajemne przejścia, mostki, pergole, place zabaw – wszystko to jest zaledwie preludium przed prawdziwym magicznym światem kryjącym się wewnątrz budynku. Już na wejściu witają nas bajkowe postacie , a potem jest tylko ciekawiej. Centrum oferuje szeroki wachlarz rozrywek: od spektakli teatralnych , po wyprawę do Krainy Północy Soria-Moria, wyprawę do multimedialnej Krainy Baśni lub wizytę w bajkowej bibliotece lub księgarni.
- My po pewnym wahaniu zdecydowaliśmy się na odwiedziny w multimedialnej Krainie Baśni. No bo jakże to tak - starsi państwo a będą bawić się jak dzieci. Ale już na wejściu nasze obawy całkowicie się rozwiały. Zwiedzający w naszym wieku byli w zdecydowanej przewadze. Bo wyprawa do Krainy Baśni jest wyprawą dla osób w każdym wieku. W końcu w każdym z nas drzemie dziecko. Doskonale zaprojektowany, perfekcyjnie zrealizowany spektakl jest fascynującą półtoragodzinną rozrywką, o czym najlepiej świadczą tłumy odwiedzające pacanowski ośrodek niezależnie od pory roku. Odwiedzając Centrum Bajki dzień przed wigilią czekaliśmy na wejście zaledwie godzinę. Wolę nie myśleć, co dzieje się tutaj w sezonie – wcześniejsza rezerwacja biletów jest absolutną koniecznością. Więcej informacji na stronie Europejskiego Centrum Bajek.
- 1 stycznia 2019 Pacanów po ponad 150 latach odzyskał prawa miejskie. I nie będzie ani odrobiny przesady w stwierdzeniu, że stało się to za sprawą Koziołka Matołka.
Koziołek Matołek - skwer na rynku w Pacanowie |
Europejskie Centrum bajki w Pacanowie |
Europejskie Centrum bajki w Pacanowie |
Uwielbiamy Koziołka Matołka! :D Orientujecie się może, czy oprócz Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie jest jeszcze coś fajnego do zwiedzenia? ;)
OdpowiedzUsuńNiewiele. Jest kościół. W sumie bardzo stary bo z XIII wieku, ale z oryginalnej budowli praktycznie nic nie pozostało. Kościół, który widzimy obecnie powstał na początku XX wieku po pożarze jaki strawił stary kościół. Senny ryneczek i tyle...
UsuńByłem w Pacanowie kilka lat temu. Mimo, że mam już swoje lat to nikt nie patrzył na mnie jak na dziwaka kiedy przyjechałem do "bajkowego centrum" aby przypomnieć sobie lata młodości. Tak swoją drogą to miejsce powinno być obowiązkowe dla każdego dziecka :)
OdpowiedzUsuń